Александар Луковиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија

Александар Луковиќ (23 октомври 1982) е српски фудбалски менаџер и поранешен играч кој играл како дефанзивец. Тој е менаџер на фудбалската репрезентација на Србија до 16 години. Тој играл на Светското првенство во 2010 година.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Рана кариера[уреди | уреди извор]

Луковиќ кариерата ја започнал во родниот клуб Слога Краљево. Во 2002 година потпишал со Црвена Звезда. Својот прв натпревар од Купот на УЕФА го одиграл на 15 август 2002 година, откако го заменил Немања Видиќ во второто полувреме. Црвена Звезда победила со 2–0 од ФК Каират.

Удинезе[уреди | уреди извор]

Во средината на 2006 година, по потпишувањето на преддоговорот со Удинезе, Луковиќ бил позајмен во Асколи од Црвена Звезда од Белград, со цел клубот да ја „позајми“ квотата за регистрација на Асколи за Удинезе што не е членка на ЕУ.[1] Тој во јануарскиот преоден рок бил „позајмен“ во Удинезе од Асколи.

На 27 јануари 2007 година, тој го одиграл својот прв натпревар во Серија А за Удинезе против Торино.[2]

Тој трајно потпишал во средината на 2007 година за Удинезе од Црвена Звезда.

Зенит Санкт Петербург[уреди | уреди извор]

На 29 јули 2010 година, официјално било објавено дека Луковиќ потпишал четиригодишен договор со ФК Зенит Санкт Петербург за необјавена сума.[3] Првично тој бил постојан стартер за тимот, но на крајот доби намалена минутажа со доаѓањето на Доменико Кришито во клубот на позицијата лев бек.

Враќање во Црвена звезда Белград[уреди | уреди извор]

По неколку последователни трансфер прозорци на гласини за неговото враќање, на 29 декември 2014 година било објавено дека Луковиќ потпишал 2,5-годишен договор со Црвена Звезда. На 6 февруари 2015 година, на пријателски натпревар против Рубин Казан, Луковиќ доживеал сериозна повреда која го оддалечи до летото 2015 година На 23 август 2015 година, Луковиќ конечно го забележал својот прв настап за Црвена Звезда по неговата повреда, а целиот стадион му аплаудирал кога влегол како замена за Саво Павиќевиќ. По завршувањето на договорот со клубот во летото 2017 година, Луковиќ го напуштил клубот како слободен агент.[4] Во јули истата година, Луковиќ се повлекол од професионалното играње фудбал.[5]

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Тој го направил своето репрезентативно деби против Полска на 15 август 2005 година. Тој имал удел за време на квалификациите за Светското првенство 2010 година и најмногу му бил партнер на Немања Видиќ во централната одбрана бидејќи Александар Коларов бил претпочитан како лев бек. Тој бил исклучен на воведниот натпревар на Србија на Светското првенство 2010 година против Гана на 13 јуни 2010 година.[6]

Во март 2011 година, две недели пред клучниот натпревар од квалификациите за Евро 2012 против Северна Ирска, Луковиќ ги изненадил сите со тоа што реши да се повлече од репрезентацијата на 28-годишна возраст, избирајќи да се фокусира на неговиот клуб Зенит. Во истата прилика со истото се огласи и неговиот соиграч Данко Лазовиќ.

Трофеи[уреди | уреди извор]

Клуб[уреди | уреди извор]

Црвена звезда Белград

Зенит Санкт Петербург

Индивидуални признанија[уреди | уреди извор]

  • Тим на сезоната во српската Суперлига : 2015–16

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Udinese sign Lukovic“. Sky Sports. 17 May 2006. Посетено на 28 October 2009.
  2. „Tactical Formation“. Football Lineups. Посетено на 1 February 2007.
  3. Лукович – в "Зените"! [Luković in Zenit]. FC Zenit Saint Petersburg (руски). 29 July 2010. Архивирано од изворникот на 31 July 2010. Посетено на 29 July 2010.
  4. „Luković otišao! Ko će biti novi kapiten Crvene zvezde?“. mozzartsport.com (српски). 10 June 2017. Посетено на 10 June 2017.
  5. Александар Луковић завршио каријеру. Red Star Belgrade official website (српски). 27 July 2017. Посетено на 27 July 2017.
  6. Soneji, Pranav (13 June 2010). „Serbia 0–1 Ghana“. BBC Sport. Архивирано од изворникот на 13 June 2010. Посетено на 13 June 2010.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]