Александар Каљанин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Александар Каљанин
Роден 24 септември 1987(1987-09-24)
Чељабинск, СССР
Починал 7 септември 2011(2011-09-07) (возр. 23)
Јарослављ, Русија
KHL team ХК Локомотив Јарослављ
Драфт не
Кариера 2005–2011

Александр Игоревич Каљанин (руски: Александр Игоревич Калянин 24 септември 1987 во Чељабинск - 7 септември 2011) — руски хокеар.

Загинал во авионска несреќа во 2011 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]