Прејди на содржината

Александар Иваник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Александар Иваник
Медали
Кану-спринт мажи

ИКФ Светско кану првенство

Златен медал - прво место 1993 Копенхаген K-4 500 m
Златен медал - прво место 1994 Мексико Сити K-4 1000 m
Златен медал - прво место 1997 Дартмуд K-4 200 m
Златен медал - прво место 2001 Познањ K-4 500 m
Сребрен медал – второ место 1999 Милан K-2 200 m
Сребрен медал – второ место 1999 Милан K-4 500 m
Сребрен медал – второ место 2001 Познањ K-4 200 m
Бронзен медал – трето место 1993 Копенхаген K-4 1000 m
Бронзен медал – трето место 1998 Шегед K-4 1000 m
Бронзен медал – трето место 2001 Познањ K-4 1000 m
Бронзен медал – трето место 2003 Гајнесвил K-4 500 m

Александар Иваник (роден 26 февруари 1968) — руски кану-спринтер кој се натпреваруваше од раните деведесетти до средината на 2000-те. Тој освои единаесет медали на Светското кану првенство од кои: 4 злата (K-4 200 метри: 1997; K-4 500 метри: 1993, 2001; K-4 1000 метри: 1994), 3 сребра (K-2 200 метри: 1999, 2001; K-4 500 метри: 1999) и четири бронзи (K-4 500 метри: 2003, K-4 1000 метри: 1993, 1998, 2001).

Иваник се натпреваруваше и на две Летни олимписки игри, но беше елиминиран во полуфиналињата во двете дисциплини (1996: K-2 1000 m, 2000: K-2 500 m).

Наводи[уреди | уреди извор]