Александар Гришук

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Александар Гришук
Alexander Grischuk 2013.jpg
Александар Гришук на Европското шаховско првенство за екипи, 2013 г.
ИмеАлександар Игоревич Гришук
ЗемјаРусија
Роден(а)31 октомври 1983
Москва[1] Руска Советска Федеративна Социјалистичка Република, Советски Сојуз
ТитулаВелемајстор (2000 г.)
Врвно котирање2810 (декември 2014 г.)

Александар Игоревич Гришук (роден на 31 октомври 1983 година) е руски шахист. Тој бил награден со титулата велемајстор од ФИДЕ во 2000 г. Гришук бил руски шампион во 2009 година. Tој е исто така трикратен светски шампион во блиц шах (во 2006, 2012 и 2015 година).

Тој учествувал на пет кандидатски турнири: во 2007, 2011 година (каде што стигнал до финалето), 2013, 2018 и 2020 година. Тој исто така стигнал до полуфиналето на Светското првенство во ФИДЕ 2000 година.

Гришчук имал освоено два тимски златни медали, три тимски сребрени, една екипна бронза и еден поединечен бронзен медал на шаховските олимпијади.[2] Тој исто така има три златни медали во екипи, една екипа сребро и поединечно злато, две сребрени и една бронза од Светското екипно првенство за шах.[3]

Резултати од тимот[уреди | уреди извор]

Александар Гришчук, 1992 г. во Дујсбург.

Шаховски олимпијади[уреди | уреди извор]

Олимпијада Поединечен резултат Резултат на тимот
Истанбул 2000 година 7,5 / 10 (бронза) Злато
Блед 2002 година 7/11 (18-ти) Злато
Калвија 2004 година 6.5 / 11 (30-ти) Сребрена
Торино 2006 година 7/11 (25-ти) 6-ти
Дрезден 2008 година 4,5 / 8 (10-ти) 5-ти
Ханти-Мансијск 2010 година 6/9 (4-ти) Сребрена
Истанбул 2012 година 7/11 (5-ти) Сребрена
Тромсо 2014 година 6/9 (10-ти) 4-ти
Баку 2016 година 6.5 / 9 Бронза

Блиц шах[уреди | уреди извор]

Во 2006 година, Гришчук победил во Светскиот натпревар во блиц шах во Ришон Лезион, Израел, со 10½ / 15.[4] Тој го освоил своето второ светско првенство во Блиц во 2012 година во Астана, Казахстан, со 20 бода од 30 натпревари.[5] Во октомври 2015 година, Гришчук го победил Светскиот натпревар во блиц шах по трет пат во Берлин со резултат 15½ / 21, половина бод над Максим Вашиер-Лаграв и Владимир Крамник.[6]

Личен живот[уреди | уреди извор]

Гришук претходно бил оженет со украинската шаховски велемајсторка Наталија Жукова. Сега е оженет со украинската - руска велемајсторка Катерина Лахно.[7]

Навод[уреди | уреди извор]

  1. „Alexander Grischuk“. Russian Chess Federation (руски). Јули 2019 г. Посетено на 16 July 2019. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
  2. „Men's Chess Olympiads: Alexander Grischuk“. OlimpBase. Посетено на 1 January 2012.
  3. „World Team 09 Russia takes gold; China silver“. ChessBase. 2013-12-06. Посетено на 7 December 2013.
  4. „Grischuk wins FIDE World Blitz Championship“. ChessBase.com. 12 September 2006. Посетено на 19 May 2013.
  5. „World Rapid and Blitz Championships 2012“. The Week in Chess. 2012-07-10. Архивирано од изворникот на 15 October 2012. Посетено на 10 July 2012.
  6. FIDE World Blitz Championship 2015 Chess-Results
  7. https://aif.ru/sport/other/korona_dlya_ekateriny_mnogodetnaya_mat_stala_chempionkoy_mira_po_shahmatam

Надворешни врски[уреди | уреди извор]