Александар Вјухин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Александар Вјухин
Роден јануари 9, 1973(1973-01-09)
Екатинбург, СССР
Починал септември 7, 2011(2011-09-07) (возр. 38)
Јарослављ, Русија
Позиција голман
Played for Сокол Киев (RSL)
Авангард Омск (RSL)
Сибир Новосибирск (RSL)
Северстал Череповетс (RSL)/(KHL)
Металург Новокузнецк (KHL)
Локомотив Јарослављ (KHL)
Национален тим  Украина
Драфт не
Кариера 1992–2011

Александар Вјухин (роден на 9 јануари 1973 во Екатеринбург - 7 септември 2011) бил руски хокеар.

Починал во авионска несреќа во 2011 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]