Александар Волков (одбојкар)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Александар Волков
Медали

Александар Волков
Машка одбојка
Натпреварувач за  Русија
Олимписки игри
Бронзен медал – трето место Пекинг 2008 одбојка
Златен медал - прво место Лондон 2012 одбојка

Александар Волков (руски: Александр Александрович Волков, роден на 14 февруари 1985) — руски одбојкар.

Тој е роден во Москва.

Со Руската одбојкарска репрезентација освоил бронза на игрите во Пекинг и злато на игрите во Лондон.

Клубови[уреди | уреди извор]

Награди[уреди | уреди извор]

  • Најдобар блокер на Фајнл-форот на ЦЕВ Лигата на Шампионите 2006-07[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. CEV. „German Friedrichshafen with sensational Champions' League victory!“. Архивирано од изворникот на 2011-07-22. Посетено на 2010-06-05.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]