Александар Владимирович Ковалов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Александар Владимирович Ковалов
Медали
Кану спринт мажи

Летни олимписки игри

Сребрен медал – второ место 2004 Атина C-2 1000 m
Бронзен медал – трето место 2004 Атина C-2 500 m
ИКФ Светски Кану Спринт Првенства
Златен медал - прво место 1998 Шегед C-2 1000 m
Златен медал - прво место 1999 Милан C-2 1000 m
Златен медал - прво место 2005 Загреб C-4 200 m
Сребрен медал – второ место 2003 Гејнесвил C-2 1000 m
Бронзен медал – трето место 1999 Милан C-2 500 m
Бронзен медал – трето место 2001 Познањ C-4 200 m

Александар Владимирович Ковалов (руски: Александр Владимирович Ковалёв, роден 2 март 1975 во Белаја Калитва, Ростов (област)) — руски кануист-спринтер којшто се натпреваруваше од 1997 до 2005.

Пропуштајќи ја медалата на Летните олимписки игри во Сиднеј, тој стана тим со Александар Костоглод освојувајќи две медали на Летните олимписки игри во 2004, сребро во дисциплината Ц-2 1000 метри и бронза во дисциплината Ц-2 500 метри.

Ковалев исто така освои и шест медали на ИКФ Светските Кану Спринт Првенства, три злата (во дисциплините:Ц-2 1000 метри 1998, 1999; Ц-4 200 метри, 2005), сребро (дисциплина Ц-2 1000 метри, 2003), и две бронзи (дисциплини Ц-2 500 метри, 1999; Ц-4 200 метри 2001).

Како за член на Руската репрезентација од 1997, тој е мал за веслач од светска класа со 170 см височина и 70 тежина, но тој го надокнадува ова со неговата одлична техника.

Наводи[уреди | уреди извор]