Александар Васјонов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Александар Васјонов
Роден април 22, 1988(1988-04-22)
Јарослављ, СССР
Починал септември 7, 2011(2011-09-07) (возр. 23)
Јарослављ, Русија
Позиција десно крило
Шут десна
Играл за ХК Локомотив Јарослав (RSL)/(KHL)
Lowell Devils (AHL)
New Jersey Devils
Репрезентација  Русија
НХЛ-селекција 58, 2006
New Jersey Devils
Играчка кариера 2005–2011
Александар Васјонов
Медали
Натпреварувач за  Русија
Ice hockey
World Junior Championships
Сребрен медал – второ место 2007 Sweden

Александaр Васјонов (роден на 22 април 1988 во Јарослављ - 7 септември 2011) беше руски хокеар.

Починал во авионска несреќа во 2011 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]