Александар Бут

Од Википедија — слободната енциклопедија

Александар Бут (роден 1948 година) бил руски новинар и автор, претходно универзитетски предавач и извршен директор за маркетинг. Неговата работа промовирала конзервативизам и традиционална европска култура.

Ран живот[уреди | уреди извор]

Роден во Москва во времето на Сталин, Бут пораснал таму и дипломирал филологија на Московскиот државен универзитет. Потоа станал предавач во Москва за англиска и американска литература и исто така бил уметнички критичар.[1] Во 1969 година, се родил неговиот син Макс.[2] Како одговор на прогонството од страна на КГБ, во 1973 година Бут побегнал од Советскиот Сојуз и се сместил во Соединетите Држави, каде што работел во маркетинг, а потоа ја продолжи истата кариера во Велика Британија.[3]

Пишувачка кариера[уреди | уреди извор]

Бут станал повремен новинар во британските медиуми, пишувајќи написи за Дејли Меил, Лондонскиот магазин, Солсбери Ривју и Индепендент, истовремено продолжувајќи со својата главна кариера во бизнисот. Сепак, во 2005 година се повлекол од позицијата директор и се зафатил да пишува со полно работно време. Наскоро почнал да пишува книги за културата, а неговата главна тема била дека Западот, каде побегнал од Русија, исчезнувал пред неговите очи. Неговата прва книга била „Како се изгуби западот“ (2006).[3] Во 2011 година, Бут започнал свој блог, alexanderboot.com, и сега живее во Лондон и Бургундија. Тој изјавил „по природа не сум политички активист, туку политички филозоф“.[4]

Политичка позиција[уреди | уреди извор]

Бут изјавил дека и социјализмот и исламот како идеологии се подеднакво незамисливи за јудео-христијанската западна цивилизација и дека самата природа на западот се променила неотповикливо, што го прави чисто географски поим. „Куќата е сè уште таму, но станарите се сосема различни“.[4]

Библиографија[уреди | уреди извор]

  • Како се изгуби западот (ИБ Таурис, 2006)
  • Бог и човекот според Толстој (Спрингер, 2009)
  • Нација што го заборави Бог (2010)
  • Кризата зад нашата криза (издаваштво Св. Метју, 2011)
  • Како функционираше иднината: Русија низ очите на млада не-особа (Книги Бретвалда, 2013)
  • Демократијата како неоконски трик (Издаваштво Ропер Пенберти, 2014,ISBN 9781903905852)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Alexander Boot profile at The Jerusalem Post, accessed 5 January 2020
  2. Max Boot, in New York Times dated January 25, 2013, accessed January 12, 2017 (archived here)
  3. 3,0 3,1 ”About the author” in How the West Was Lost (I. B. Tauris, 2006)
  4. 4,0 4,1 Coffee House Wall Interview - Mr Alexander Boot dated November 2012 at coffeehousewall.co.uk

Надворешни врски[уреди | уреди извор]