Александар Ацев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Александар Ѓошев Ацев ( 1925 во Велес14 април 1945 во Врпоље, Хрватска) — македонски партизан, борец за слобода на Македонија и учесник во НОВ.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Во 1929 година се доселил во Скопје. Во 1944 година стапил во Треттата македонска ударна бригада. По ослободувањето на Скопје, дејствувал со бригадата низ Македонија во уништувањето на преостанатите балистички банди, а потоа се префрлил во Бујановачко каде исто така учествувал во акциите за уништување на балистичките разбојнички банди. Храбро се борел на Сремскиот фронт, каде се истакнал во повеќе борби. Загинал во една битка, на 14 април 1945 година кај Врпоље.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Беа, загинаа, останаа. Скопје: Историски Архив - Скопје. 1969. стр. 30. На |first= му недостасува |last= (help)