Александар Артемида

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Медали
Кану-спринт мажи

ИКФ Светски Кану Шампионат

Злато 1999 Милан
Ц-2 200 м
Сребро 2002 Севиља
Ц-4 500 м

Александар Артемида е руски кану-спринтер кој се натпреваруваше во раните 1990-ти и почетокот на 2000-тите. Освојувач е на два медала на светските првенства:

  • во 1990 во Милано - злато;
  • во 2002 во Севиља - сребро.

Наводи[уреди | уреди извор]