Алдо Андрети

Од Википедија — слободната енциклопедија

Алдо Андрети (28 февруари 1940 - 30 декември 2020 година) бил американски тркачки возач и претприемач роден во Италија, тој имал брат близнак Марио Андрети и татко на Каролин Андрети Моландер, Марк Андрети, Џон Андрети, Мери Џо Андрети Диал и Адам Андрети. Тој бил вујко на Мајкл Андрети и Џеф Андрети, пра-вујко на Марко Андрети и дедо на Џерет Андрети. Алдо и Марио биле идентични близнаци.

Позадина[уреди | уреди извор]

Алдо и Марио биле родени во Монтона, Кралството Италија, сега Мотовун, Хрватска, каде што нивниот татко, Џиџи, управувал со површина од 2,300 хектари фарма. По Втората светска војна Истра (која сега е дел од Хрватска) стана дел од Југославија. Неговото семејство, како и многу други Истарски Италијанци, побегнале во 1948 година за време на истарско-далматинскиот егзодус. Тие живееле во бегалски камп од 1948 до 1955 година додека не успеале да се преселат во двособен стан со помош на нивниот вујко Квирино, кој бил свештеник. Квирино користел мотор за да ги посети своите парохијани, а Алдо и Марио повремено возеле велосипед со негово премолчено одобрување. Во 1954 година Алдо и Марио се спријателиле со Серџо Сеџолини и Бепе Бјаџини, кои воделе продавница за поправки на автомобили преку улицата. Момчињата извршувале ниски работи за нив, вклучително и паркирање на автомобили од клиенти, иако и двајцата биле малолетни и немале возачка дозвола. Во 1954 година Сеџолини и Бјаџини ја изразиле својата благодарност со тоа што ги одвеле Алдо и Марио на патување во Монца, каде што го виделе Алберто Аскари како се трка.

Во 1956 година, семејството се населило во Назарет, Пенсилванија, а браќата можеле повторно да го разгорат интересот за моторспортот, кога откриле овална патека во нивниот роден град.

Тркачка кариера[уреди | уреди извор]

Алдо и Марио го обновиле Хадсон Комодор од 1948 година во резервен автомобил во 1959 година и почнале да се тркаат без да им кажат на своите родители. Свртеле паричка за да видат кој ќе се трка на првата трка. Алдо победил во фрлањето паричка, трката за топлина и игра. Секој од нив имал по две победи по првите четири недели. Алдо го скршил черепот во тешка несреќа при крајот на сезоната. Се опоравил од кома, а се вратил следната сезона. Алдо продолжил да се трка на патеките USAC и IMCA ; во 1967 година, на трката на Освего Спидвеј била единствената прилика кога Марио и Алдо се тркале лице в лице. Марио победил; Алдо, кој претрпел дефект на сопирачките, завршил десетти. Алдо се натпреварувал на 16 национални спринтерски трки на USAC помеѓу 1967 и 1969 година, завршувајќи на 51 место во поени во 1967 година.

Во 1969 година, Алдо претрпел сериозно оштетување на лицето по падот за време на трката со автомобили во спринт во Де Мојн. Превртувајќи се на крај и удирајќи во оградата, Алдо претрпел 14 фрактури на коските на лицето,и десното око му билo повредено. По неговото закрепнување и обемната реконструктивна операција, Алдо се откажал од трките на барање на Марио.

Животот и смртта по трката[уреди | уреди извор]

Во 1973 година, Андрети отворил малопродажен бизнис, Андрети Фајрстоун, во Спидвеј, Индијана . Во 1986 година тој основал продавница за прецизни машини за болнички кревети и производители на алати наречена Алдо Андрети.

Андрети бил оженет, имал пет деца и единаесет внуци. Тој починал од КОВИД-19 во Индијанаполис на 30 декември 2020 година, за време на пандемијата КОВИД-19 во Индијана.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]