Алдеанева де Санта Круз

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Алдеанева де Санта Круз

Знаме

Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна областКастилја и Леон
ПровинцијаАвила
ОпштинаАлдеанева де Санта Круз
Површина
 • Вкупна8 км2 (3 ми2)
Население (2004)
 • Вкупно172
 • Густина21,5/км2 (560/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)

Алдеанева де Санта Круз е општина која се наоѓа во провинција Авила, во автономната покраина Кастилја и Леон. Според пописот од 2004 година, општината има 172 жители.Координати: 40°23′N 5°25′W / 40.383° СГШ; 5.417° ЗГД / 40.383; -5.417