Алваро Рафаел Гонзалез

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Уругвај Алваро Гонзалез
Alvaro gonzalez.jpg
Лични податоци
Роден на 29 октомври 1984 (1984-10-29) (воз. 32 г.)
Роден во Монтевидео, Уругвај
Висина &100000000000001760000001,76 м
Позиција десно крило
Клупски податоци
Сегашен клуб Торино Торино
Број 15
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2003-2007 Дефенсор Спортинг Дефенсор Спортинг 47 (4)
2007–2009 Бока Хуниорс Бока Хуниорс 33 (1)
2009–2010 Насионал Насионал 37 (3)
2010- Лацио Лацио 110 (4)
2015- Торино Торино 1 (0)
Репрезентација
2006- Уругвај Уругвај 19 (1)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 21 септември 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 6 септември 2011

Алваро Рафаел Гонзалез Луенго (роден на 29 октомври 1984 година во Монтевидео) е уругвајски фудбалер, играч за врска, кој во моментов игра за Торино во италијанската Серија А.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]