Албрехт I (маркгроф на Бранденбург)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Албрехт I
Count of Anhalt
На престол9 февруари 1123 – 18 ноември 1170
ПретходникОтон Богатиот
НаследникБернхард
Војвода од Саксонија
На престол1138–1142
ПретходникХајнрих II
НаследникХајнрих Лав
Маркгроф од Бранденбург
На престол1157–1170
Претходникнема
НаследникОтон I
Роден(а)ок.  1100
Починал(а)18 ноември 1170(1170-11-18) (aged 70)
најверојатно Штендал
Почивалиште
Сопружниксофија
ДецаОтон I
Херман I
Зигфрид
Хајнрих
Албрехт
Дитрих
Бернхард
Хедвиг
ќерка
ДинастијаАскани
ТаткоОтон Богатиот
МајкаАјлика

Албрехт I или Албрехт Мечката (германски: Albrecht I. von Brandenburg, роден во 1110 - починал на 18 ноември 1170 во Штендал) — владетел од династијата Аскани како прв маркгроф од Бранденбург во периодот од 1157 до 1170 година и војвода од Саксонија во периодот од 1138 до 1142 година.

Рани години[уреди | уреди извор]

Албрехт бил единствениот син на грофот од Баленштет Отон Богатиот и неговата сопруга Ајлика.

Во 1134 година Албрехт Мечката добил свои територии по победата над кнезот Јакса кај тврдината Бранденбург на реката Хафел. Од 1134 година тој станал маркгроф на Нордмарк. Од 1138 година тој станал војвода од Саксонија. Тој учествува заедно со Хајнрих Лав во 1147 година во крстоносна војна против Словените.

На 11 јуни 1157 година тој го основал Маркгрофство Бранденбург и тој станал првиот маркгроф од Бранденбург.