Алберт Фенел

Од Википедија — слободната енциклопедија

Алберт Фенел (29 март 1920 година во Чизик - 17 април 1988) — британски филмски и телевизиски продуцент[1].

Најдобро познат е за неговата работа на шпионската драма од 1960 година „Одмаздници“ (The Avengers) со Брајан Клеменс[2].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Albert Fennell“.
  2. McFarlane, Brian, уред. (16 May 2016). The Encyclopedia of British Film: Fourth edition. Oxford University Press. ISBN 9781526111968 – преку Google Books.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]