Алберто Либертаци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Алберто Либертаци
Лични податоци
Роден на 1 јануари 1992
Роден во Торино,
Висина &100000000000001860000001,86 м
Позиција Напаѓач
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2012– Новара
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари.
† Учества (Голови).

Алберто Либератаци (италијански:Alberto Libertazzi) — италијански фудбалер роден во Торино кој игра за екипата на Новара како позајмен од Јувентус.

Поради тоа што е многу млад (17 години) сѐ уште нема ниту еден настап за првиот тим на Јуве, но затоа тој е најдобар стрелец на младинскиот тим Примавера. Тој е репрезентативец на Италија за играчи под 17 години. Игра на позиција напаѓач.