Алберсрода

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алберсрода
Место во Штајгра
Црквата во Алберсрода
Црквата во Алберсрода
Алберсрода во рамките на Германија
Алберсрода
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Зале
Општина Штајгра
Основни податоци
Површина 14 км2
Надм. височина 148 м
Население 467  (31 декември 2006)
 - Густина 33 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SK
Пошт. бр. 06268
Повик. бр. 034632
Координати 51°17′N 11°43′E / 51.283° СГШ; 11.717° ИГД / 51.283; 11.717Координати: 51°17′N 11°43′E / 51.283° СГШ; 11.717° ИГД / 51.283; 11.717

Алберсрода (германски: Albersroda) — село и поранешна општина во округот Зале, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од општината Штајгра.