Алберсвајлер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Алберсвајлер
Albersweiler-04-Hauptstr-2019-gje.jpg
Грб на Алберсвајлер
Недостасуваат координати!
Управа
Земја Германија
Покраина Неважечка покраина: „Рајна-Палатинат“
Округ Südliche Weinstraße
Општ. заед. Анвајлер код Трифелса
Градоначалник Ernst Spieß (СДП)
Основни податоци
Површина 10,85 км2
Надм. височина 165 м
Население 1.935 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 178 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SÜW
Пошт. бр. 76857
Повик. бр. 06345
Портал www.albersweiler.de
Местоположба на Алберсвајлер во рамките на округот Südliche Weinstraße
Карта

Алберсвајлер (јазик германски|Albersweiler) е општина во германската сојузна држава Рајна-Палатинат. Една е од 74-те општински окрузи Зидлихе Вајнштрасе. Според проценката од 2010 година во општината живееле 1.953 жители. Ја поседува регионалната шифра (AGS) 7337001.

Географија[уреди | уреди извор]

Алберсвајлер се наоѓа во сојузната држава Рајна-Палатинат во округот Зидлихе Вајнштрасе. Општината се наоѓа на надморска височина од 165 метра. Површината на општината изнесува 10,8 км2.

Жители[уреди | уреди извор]

Во самото место, според проценката од 2010 година, живееле 1.953 жители. Просечната густина на жители изнесува 180 жители/км2.

Меѓународна соработка[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Општини во Германија по население на 31 декември 2018 г." Сојузна статистичка служба на Германија. 2018. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]