Прејди на содржината

Албергарија-а-Велха

Координати: 40°41′N 8°28′W / 40.683° СГШ; 8.467° ЗГД / 40.683; -8.467
Од Википедија — слободната енциклопедија
Албергарија-а-Велха
Albergaria-a-Velha
општина
Знаме на Албергарија-а-ВелхаГрб на Албергарија-а-Велха
Земја Португалија
ОбластСеверен регион
Меѓуопшт. заедницаАвеиро
ОкругАвеиро
Околии6
Управа
 • ПретседателЖоао Агостињо Пинто Переира
Површина
 • Вкупна158,83 км2 (6,132 ми2)
Население (2011)
 • Вкупно25.252
 • Густина1,6/км2 (4,1/ми2)
Час. појасWET/WEST (UTC+0/+1)
Координати40°41′N 8°28′W / 40.683° СГШ; 8.467° ЗГД / 40.683; -8.467
Мреж. местоwww.cm-albergaria.pt

Албергарија-а-Велха (португалски: Albergaria-a-Velha) — град и општина во Централниот регион, Португалија. Населението во 2011 година изнесувало 25.252 жители, на површина од 158,83 км2.