Алба Гонзалес Вила

Од Википедија — слободната енциклопедија

Алба Гонзалес Вила (родена на 27 октомври 1986 година), професионално позната како Алба Флорес, е шпанска глумица. Таа е најпозната по нејзините улоги како Сарај Варгас во Vis a Vis (Заклучена) и Најроби во La Casa de Papel (Кражба на пари).

Ран живот и образование[уреди | уреди извор]

Алба Флорес е единствената ќерка на музичарот и композитор Антонио Флорес и Ана Вила, театарски продуцент.[1] Нејзиното семејство е гитано изведувачи, музичари и глумци: таа е внука на Лола Флорес, позната како „Ла Фараона“ („Фараонот“), внука на пејачките Лолита Флорес и Росарио Флорес и братучетка на глумицата Елена Фуриасе.[2][3] Нејзиниот дедо од страна на таткото, познат како „Ел Пескаила“ исто така бил шпански пејач и гитарист и се смета за еден од татковците на каталонската Румба. Неговта етничка припадност е Гитано.[4][5][6]

Алба учела драматична интерпретација од тринаесетгодишна возраст и за вршила средно образование за изведба на пијано. Во нејзината кратка кариера на сцената, таа настапила во голем број улоги, особено во Luna de miel en Hiroshima (Меден месец во Хирошима) (2005) и Ромската верзија на Сонот на летната ноќ (2007).[7]

Кариера[уреди | уреди извор]

2005–2014: Почетоци во кариерата[уреди | уреди извор]

Во 2005 година, Алба го имала своето кинематографско деби со филмот на Чус Гутиерез, со Вероника Санчез, Рут Дијаз, Макарена Гомез, Естибализ Габилондо и Лувија Рохо меѓу другите изведувачи.[8]

На телевизија, прв пат учествувала во една епизода од серијата El comisario во 2006 година. Во 2008 година, добила улога во телевизиската серија „ Антена 3“, . Истата година настапила во музичката театарска продукција на Enamorados anónimos (Love Anonymous: The Copla Musical во Бродвеј) управувана од танцовата кореографка Бланка Ли и музичкиот композитор Хавиер Лимон.[9]

Во 2009 година, ја снимила песната на нејзиниот татко, „No Puedo Enamorarme de Ti (Не можам да се заљубам во тебе)“, за саундтракот на филмот на Roberto Santiago (director) [es], Al final del camino [es], со протагонистите Малена Алтерио и Фернандо Техеро.[10]

Тренирала во глумечкото студио „Кораза“ кај познатиот глумечки тренер. Била на листа која го вклучува Хавиер Бардем, глумец добитник на награди Оскар.[11] Учествувала во театарската претстава на студиото во 2011 година, Comedia Y Sueno (Комедија и сон, најубавата лага).[12]

2013–2014: Улоги на телевизија[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од 2013 година, била избрана за главната улога како Мароканската слуга на главниот лик, Џамила, во серијата Antena 3 El tiempo entre costuras (Времето помеѓу), сместено во Шпанија и Северните протекторати во Мароко, по Шпанската граѓанска војна. Таа потоа играла Индијка, во филмот снимен за ТВ, базиран на животот на шпанскиот мисионер Висенте Ферер. Снимањето се одвивало во Анантапур, Индија.[13] Потоа следело појавување во ТВ серијата Cuéntame како важен сведок во заговор во кој е вмешана корумпирана полиција.[8]

2015–2019: Пробив во кариерата[уреди | уреди извор]

Од 2015 до 2019 година, таа го играла ликот по име Сарај Варгас де Жезус, Циганка која првично се соочила со 5-годишна затворска казна за Напад во Вис а Вис (Заклучен). Шоуто било спореувано со Orange is the New Black пред премиерата поради сличниот затворски амбиент, меѓутоа, по првичните епизоди се докажало дека двете серии се различни по теми во кои Vis a Vis е повеќе трилер со висок октанска драма и Темниот хумор во однос на драмата на комедијата од Портокал е новото црно. Сметано за паметен и возбудлив пробив погоден од критичарите и од обожавателите, серијата и ја дала на Флорес нејзината прва пробивна улога на телевизија. За ова, таа ја добила својата прва ТВ награда, споделена награда за најдобар женски изведувач во фикција со женската екипа преку Наградите Ондас, Награда за Најдобра споредна женска улога во телевизиска серија за Награди на Шпанската унија на глумци и неколку други глумечки цитати.[14][15][16][17] Во 2017 година, Нетфликс ги купил Глобалните права за стриминг за шоуто. Со голем број следбеници, шоуто траело вкупно четири сезони и дополнителен спиноф наречен Vis a Vis: Oasis премиерно прикажан во 2020 година. Флорес, кој играла суштински лик во главната емисија имала специјално гостување во финалето за да ја затвори серијата.

2017–сега: Меѓународно признание со La Casa de Papel[уреди | уреди извор]

Мурал во Најроби во Еренфелд, Келн.

Додека работела со Алекс Пина во Vis a Vis, продуцентот и се јавил и ја праша дали е заинтересирана да се приклучи на неговото ново шоу La Casa de Papel (Градање пари). Таа не отишла на аудиција. Наместо тоа, Пина напишал улога специјално за неа како еден од ограбувачите на банки во шоуто со прекар Најроби, експерт за фалсификување и менаџер за контрола на квалитетот на тимот кој е задолжен за печатење на парите во делови еден и два и надгледување на топењето на злато во третиот и четвртиот дел.[18] Откако серијата била откажана по нејзиното прикажување во една сезона, Нетфликс ги стекнал правата за глобален стриминг на серијата кон крајот на 2017 година, глумечката екипа била повикана назад за продукција и оттогаш Money Heist се здобил со Светско критичко признание, станувајќи најгледаната неанглиска серија на Нетфликс. Поради огромната популарност на шоуто ширум светот, Нетфликс нарачал дополнителни сезони што ги поттикнало продуцентите, писателите и членовите на глумечката екипа да се вратат во шоуто. Серијата добила признание од критичарите за својот софистициран заплет и ангажираните ликови, како и за освојувањето на неколку награди, вклучувајќи ја и Најдобра драмска серија на Меѓународните награди Еми. Алба Флорес за својата улога на Најроби добила меѓународно признание, како и бројни глумечки цитати. Таа ја освоила наградата Ирис за најдобра женска улога, како и неколку номинации за нејзината работа како Најроби.[19][20]

Други дела[уреди | уреди извор]

Таа била шпански наратор за документарниот филм на Нетфликс со наслов Ноќ на Земјата.[21]

Театар[уреди | уреди извор]

Освен како телвизиска глумица, таа играла и во театарски претстави. Некои од нејзините неодамнешни значајни дела се: Шпанското претставување Ла Роса Татуада од 2016 година од Тенеси Вилијамс.[22] Тројаните, базирани на трагедијата напишана од грчкиот драматург Еврипид за Жените од Троја по крајот на Тројанската војна. Таа ја играла Поликсена, ќерката на кралот на Троја која била жртвувана по падот на Троја. Премиерата на пиреставата била на Меѓународниот фестивал на класичен театар Мерида, а Флорес за нејзината изведба[7],била номинирана за наградата за Најдобра споредна женска улога на наградите на Шпанскиот сојуз на глумци. Таа била номинирана за најдобра театарска глумица на Фотографиите на Плата[23][24][25] за улоги во: Музичката драма „Драк Пак“ напишана од нејзината колешка и пријателка во Вис а Вис, Најва Нимри и шпанската верзија на La excepción y la regla од германскиот драмски писател Бертолт Брехт.

Театарски работи[уреди | уреди извор]

година Наслов Автор директор
2005 година Меден месец во Хирошима Естев Ферер
2007 година Сон на летната ноќ Вилијам Шекспир Тамзин Таунсенд
2008 година Енаморадос „Анонимос“ Олга Иглесијас Дуран Бланка Ли и Хавиер Лимон
2011 година Комедија Y Sueno Вилијам Шекспир, Федерико Гарсија Лорка Хуан Карлос Кораца
2016 година Ла Роса Татуа Тенеси Вилијамс Карме Портачели
2016 година Drac Pack Најва Нимри, Емилио Томе и Карлос Дорего Фернандо Сото
2017 година Тројана Еврипид, верзија на Алберто Конејеро Карме Портачели
2019 година La excepción y la regla Бертолт Брехт Каталина Ладо

Личен живот[уреди | уреди извор]

Нејзиниот татко Антонио Флорес компонирал песна посветена за неа со наслов „Алба“. Таа имала девет години кога починал нејзиниот татко, две недели по смртта на нејзината баба Лола Флорес.[26]

Флорес е вегетаријанец и води кампања во име на Латинскиот оддел на Луѓе за етичко постапување со животните, велејќи дека „мора да ги оставите животните од чинијата“.[27]

За време на нејзиното снимање во Индија за снимање на Телгу, таа одлета во Пакистан и таму се свршила со долгогодишната љубов Абид Шака.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Филм[уреди | уреди извор]

година Наслов Улога директор
2005 година El calentito [es] Амаја Чус Гутиерез
2006 година Los managers [es] Чика кастинг Фернандо Гилен Куерво
2013 година Висенте Ферер Шамира Агустин Креспи
2015 година Меморијата на водата Кармен Матиас Бизе

Телевизија[уреди | уреди извор]

година Наслов Улога Белешки
2006 година Ел Комисарио Сохара Епизода: „Y dime tonta“
2008 година El síndrome de Ulises [es] Арабија Салазар Епизода: „Волвер“
2013 година Висенте Ферер Шамира ТВ филм
Времето помеѓу Џамила 5 епизоди
2014 година Cuéntame como pasó Ла Чело Епизода: „En la boca del lobo“
2015–2019 година Вис а вис Сарај Варгас де Жезус Главна улога; 40 епизоди
2017–2021 година грабеж на пари Агата Хименез / Најроби Главна улога; 34 епизоди
2020 година Виз а вис: Ел Оаза Сарај Варгас де Жезус Епизода 8
2021 година Марикон пердидо Лола [28]
ТБД Саграда фамилија TBA [29]

Награди и номинации[уреди | уреди извор]

година Награда Категорија Работа Резултат Ref.
2015 година Награди Ондас Најдобар женски изведувач во фикција ( ex aequo женска екипа) Вис а вис Победничка [14]
2016 година 25-ти награди на Сојузот на глумци и глумици Најдобра споредна женска улога во телевизиска серија Вис а вис Номинирана [30]
2017 година Премиос Фероз Најдобра споредна женска улога во телевизиска серија Вис а вис Номинирана [31]
26-ти награди на Унијата на глумци и глумици Најдобра споредна женска улога во телевизиска серија Победничка [15]
2018 година 21. награди на Ирис Најдобра глумица Вис а вис Номинирана [32]
27-ми награди на Унијата на глумци и глумици Најдобра споредна женска улога во театар Тројана Номинирана [7]
6-ти Фероз награди Најдобра споредна женска улога во телевизиска серија грабеж на пари Номинирана [33]
27-ми награди на Унијата на глумци и глумици Најдобра споредна женска улога во телевизиска серија Номинирана [34]
2019 година 21. награди на Ирис Најдобра глумица грабеж на пари| style="background: #99FF99; color: black; vertical-align: middle; text-align: center; " class="yes table-yes2"|Победничка [35]
28-ми награди на Унијата на глумци и глумици style="background: #FDD; color: black; vertical-align: middle; text-align: center; " class="no table-no2"|Номинирана [36]
7-ми MiM Series Awards [es] Најдобра драма глумица Номинирана [37]
Запирање награди Најдобра глумица Номинирана [38]
Фотографии од Плата Најдобра театарска глумица La Excepcion Y La Regla Номинирана [25]
2020 година 29-ти награди на Унијата на глумци и глумици Најдобра главна женска улога во телевизиска серија грабеж на пари|style="background: #FDD; color: black; vertical-align: middle; text-align: center; " class="no table-no2"|Номинирана [39]
7. Фероз награди Најдобра споредна женска улога во телевизиска серија Номинирана [40]
7-ми Платино награди Најдобра споредна женска улога во минисерија или ТВ серија Победничка [41]
2021 година 9-ти MiM Series Awards [es] Најдобра глумица во комедија Марикон Пердидо Номинирана

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Tokio & Nairobi, las actrices españolas que "la rompen" en La casa de papel“. Infobae (шпански). 28 January 2018. Посетено на 9 April 2018.
 2. Naranjo, Pablo (13 February 2018). „Alba Flores, una actriz de raza que no se anda con tonterías“. Chit Chat Post (шпански). Quokkers S.L. Архивирано од изворникот на August 12, 2019. Посетено на 9 April 2018.
 3. "The Flores Saga:25 years without La Faraona". Elpais. May 15, 2020. Посетено на 2020-05-16.
 4. Solari, Di Ilaria (2020-04-01). "Il matriarcato è già qui" parola di Alba Flores aka Nairobi la super star de La casa di carta 4“. ELLE (италијански). Посетено на 2020-04-26.
 5. Davis, Arianna (2020-04-02). „Alba Flores Reveals "Money Heist's" Nairobi Wasn't in the Original Script“. Oprah Magazine (англиски). Посетено на 2020-04-26.
 6. „Nairobi de "La casa di carta": "Quando a scuola mi chiamavano zingara". VanityFair.it (италијански). 2018-07-02. Посетено на 2020-04-26.
 7. 7,0 7,1 7,2 „Kuranda Representatives“. kurandaweb.com (англиски). Посетено на 2020-06-20.
 8. 8,0 8,1 „Alba Flores y Álvaro Cervantes, Premio Actúa Joven Talento de la Fundación AISGE“. Artezblai (шпански). 14 November 2017. Посетено на 9 April 2018.
 9. „Enamorados Anónimos el musical dela copla en Broadway“. madridteatro.eu (англиски). Посетено на 2020-06-22.
 10. „Al Final del Camino Music Department Crew“. imdb.com. Посетено на 7 June 2020.
 11. „The Corazza Study“. estudiocorazza.com. Посетено на 20 June 2020.
 12. „COMEDY AND DREAM. THE MOST BEAUTIFUL LIE“. redescena.net. Посетено на 20 June 2020.
 13. „Vicente Ferrer Movie“. IMDB. Посетено на 2020-06-20.
 14. 14,0 14,1 Redondo, David (28 October 2015). „Las chicas de Vis a Vis y El ministerio del tiempo triunfan en los premios Ondas“. Los 40 (шпански). Посетено на 3 October 2018.
 15. 15,0 15,1 „Spanish Actors Union (2017)“. IMDb. Посетено на 2019-03-29.
 16. „Alba Flores, La Revelación de Vis a Vis“. El Mundo (шпански). Unidad Editorial Información General S.L.U. 25 June 2015. Посетено на 4 July 2018.
 17. „Alba Flores es Saray: Vis a vis“. Fox (шпански). Fox Networks Group España, S.L.U. 2015. Посетено на 4 July 2018.
 18. Davis, Arianna (2 April 2020). „Alba Flores reveals La Casa de Papel/Money Heist creator wrote Nairobi's role for her“. oprahmag.com. Hearst Magazine Media, Inc. Посетено на 7 June 2020.
 19. „El duro y aplaudido discurso de Belén Esteban tras recibir Sálvame un Premio Iris: "Darnos un premio es un milagro". El Mundo. Unidad Editorial Información General, S.L.U. 19 November 2019. Посетено на 19 November 2019.
 20. Marrón, Mireya (5 June 2020). „Alba, una Flores "abrumada" y con "miedo" a su fama mundial: "Intento lidiar con ello" [Alba, a Flores "overwhelmed" and "afraid" of her world fame: "I try to deal with it"]. Nius Diario (шпански). Посетено на 5 June 2020.
 21. „архивска копија“. 2020. Архивирано од изворникот на 2023-09-06. Посетено на 2020-01-30.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 22. „The Tattooed Rose at The Maria Guerrero Theater“. madrisesteatro.com (англиски). Посетено на 2020-06-22.
 23. „Trojans, I sing of resistance and strength“. abc. November 11, 2017. Посетено на 2017-11-11.
 24. "Drac Pack" of Dreams and Vampires“. abc. December 30, 2016. Посетено на 2016-12-30.
 25. 25,0 25,1 „Fotogramas de Plata, Spain (2019)“. Twitter Official Fotogramas Cine Account. Посетено на 2020-01-22.
 26. „From Lola's death to Antonio's“. Архивирано од изворникот на 2020-06-06. Посетено на 2022-04-01.
 27. „Alba Flores se hace vegetariana: "Hay que dejar los animales fuera del plato“. elDiario (шпански). 18 May 2020.
 28. „Quién es quién en el reparto de 'Maricón perdido', la serie de Bob Pop para TNT“. Cinemanía. 20minutos.es. 25 June 2021.
 29. „Netflix vuelve a juntar a Najwa Nimri y a Alba Flores en 'Sagrada familia', la nueva serie de Manolo Caro“. El Periódico. 8 October 2021.
 30. „Los protagonistas de 'La casa de papel' copan las nominaciones de los Premios de la Unión de actores“. Antena 3. Madrid: Atresmedia Corporación de Medios de Comunicación. 2 July 2018. Посетено на 3 October 2018.
 31. 'La casa de papel' arrasa en las nominaciones a los premios Feroz“. Antena 3. Madrid: Atresmedia Corporación de Medios de Comunicación. 11 July 2018. Посетено на 3 October 2018.
 32. „Atv Awards, Spain (2018)“. IMDb. Посетено на 2019-03-29.
 33. „Feroz Awards, ES (2018)“. IMDb. Посетено на 2019-03-29.
 34. „Spanish Actors Union (2018)“. IMDb. Посетено на 2019-03-29.
 35. „Atv Awards, Spain (2019)“. El Mundo. November 19, 2019. Посетено на 2019-11-19.
 36. „Spanish Actors Union (2019)“. IMDb. Посетено на 2019-03-29.
 37. „Alba Flores, Pepe Viyuela y Paco Leon: entre los nominados de los Premios MiM series 2019“. larazon.es (англиски). Архивирано од изворникот на November 28, 2019. Посетено на 2020-06-22.
 38. „Zapping Awards 2020“. IMDB (англиски). Посетено на 2020-06-22.
 39. „Spanish Actors Union – 2020 Awards“. imdb.com. Посетено на 21 April 2020.
 40. „Feroz Awards, ES (2020)“. Premios Feroz. Посетено на 2019-11-29.
 41. „The PLATINO Awards for Best Female Supporting in Mini-series or TV series is Alba Flores“. twitter.com/premiosPLATINO (шпански). Посетено на 2020-06-29.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]