Прејди на содржината

Албанска фашистичка партија

Од Википедија — слободната енциклопедија
The Знамето на Албанија под италијански протекторат користено од фашистичката влада

Албанската фашистичка партија или ФАША (албански: Partia Fashiste e Shqipërisë -- PFSh) била албанска фашистичка организација која дејствувала од 1941 до 1944 година. Била формирана од Италијанците за поддршка на воспоставувањето на окупаторската власт во окупираниот дел на Македонија[1]. Учествувала во откривањето и ликвидирањето на лица и групи во единиците на Македонската војска. Во 1943 година се присоединила кон Балистичката организација за заедничко дејствување. Се расформирала во ноември 1944 година.

водачи[уреди | уреди извор]

Министри секретари на ФАША

Министри секретари на Големоалбанската гарда

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ѓорѓи Малковски, „Балисти“, Скопје, 2002