Албано (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Албано
ЗемјаИталија
Слив
Главен изворБокета ди Сомафјуме
1,750 м
УстиеКомо, во Донго
199 м
46°07′26″ N; 9°17′11″ E / 46.1240° N; 9.2864° E / 46.1240; 9.2864Координати: 46°07′26″ N; 9°17′11″ E / 46.1240° N; 9.2864° E / 46.1240; 9.2864
ТечениеКомо (езеро)АдаПоЈадранско Море

Албано е поток во Ломбардија, Италија, кој тече низ провинцијата Комо . Се издига од Бокета ди Сомафјуме, во местото Гермасино и се протега на исток низ долината Албано, влегувајќи во езерото Комо кај Донго . Помеѓу општините Гермасино и Донго Албано поминува низ Гарзено .

Најчестите риби се кафеавата пастрмкаSalmo trutta morpha fario и S. trutta morpha lacustris ), виножито пастрмка и клен . [1] Фауната од потокот, исто така, вклучува водоземци, како што е огнениот саламандер, и инсекти, како што се поточните еднодневки .

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]