Албано (езеро)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Езеро Албано
Lago Albano
Езеро Албано Lago Albano - Кастел Гандолфо и езерото
Езеро Албано
Lago Albano - Кастел Гандолфо и езерото
Кастел Гандолфо и езерото
Место Планина Албан
Координати 41.75° СГШ 12.665° ИГД
Вид кратерско езеро
Земји во сливот  Италија
Површина 6 км2
Најг. длабочина 170 m

Езерото Албано (италијански: Lago Albano или Lago di Castel Gandolfo; 41.75° СГШ 12.665° ИГД) — малечко вулканско кратерско езеро на планината Албан во италијанскиот регион Лацио на 15 милји југоисточно од Рим. На езерото се наоѓа градчето Кастел Гандолфо, каде папата има вила.

Во времето на Римското Царство езерото било познато како Albanus Lacus.

Езерото е најдлабоко во регионот Лацио (170 м). Долго е околу 3,5 км, додека широко е 2,3 км, создадено од два вулкански кратера.

На езерските води во 1960 се одржувале првенствата во веслање на 17-те Летни олимписки игри кои се одржувале во Рим[1].

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1960 Summer Olympics official report (PDF), 1, стр. 82–83, Архивирано од изворникот (PDF) на 31 October 2008