Албанија на Летните олимписки игри 2004

Од Википедија — слободната енциклопедија
Албанија на Олимписките игри

Знаме на Албанија
МОК-код  ALB
НОК Национален олимписки комитет на Албанија
официјално мрежно место (албански)
Олимписка историја
Летни олимпијади
1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012 • 2016 • 2020
Зимски олимпијади
2006

Албанија била претставена на Летните олимписки игри 2004 во Атина од Националниот олимписки комитет на Албанија.

Атлетика[уреди | уреди извор]

Албанските атлетичари имале постигнато квалификациски стандарди во следните атлетски настани (најмногу до тројца спортисти на секоја од настаните на „А“ Стандард, и еден на „Б“ Стандард). [1] [2]

Клуч
 • Белешка - Дадените дисциплини се за групната фаза на спортистот
 • П = Квалификувани за следната фаза
 • q = Квалификуван за следната фаза како најбрз губитник или, на теренски настани, по позиција без постигнување на квалификациската цел
 • NR = Национален рекорд
 • N / A = Фазата не е применлива за настанот
 • Bye = Од спортистот не се бара да се натпреварува во фаза
Мажи
Атлетичар Настан Квалификација Финале
Растојание Позиција Растојание Позиција
Доријан Чолаку Фрлање кладиво 70.06 31 Не се квалификувал за следната фаза
Жени
Атлетичар Настан Квалификација Полуфинале Финале
Резултат Место Резултат Место Резултат Место
Клодијана Шала 400 м со пречки 1: 00.00 часот 6 Не се квалификувала за следната фаза

Пливање[уреди | уреди извор]

Мажи
Атлетичар Настан Квалификација Полуфинале Финале
Време Место Време Место Време Место
Крешник Ѓата 50 м слободен стил 26,61 = 66 Не се квалификувал за следната фаза
Жени
Атлетичар Настан Квалификација Полуфинале Финале
Време Место Време Место Време Место
Ровена Марку 50 м слободен стил 30.51 60 Не се квалификувала за следната фаза

Кревање тежина[уреди | уреди извор]

Атлетичар Настан Еден потег Постепено Вкупно Место
Резултат Место Резултат Место
Герт Траша Машки до 62 кг 115 = 15 140 13 255 13
Теохарис Траша Машки до 77 кг 160 = 6 182.5 = 15 342,5 13

Борење[уреди | уреди извор]

Клуч
 • VT - Победа со предавање.
 • PP - Одлука по поени - губитник со технички поени.
 • PO - Одлука по поени - губитник без технички поени.
Машки слободен стил
Атлетичар Настан Елиминациска фаза Quarterfinal Semifinal Финале/ BM
Протинички

резултат
Протинички

резултат
Rank Протинички

резултат
Протинички

резултат
Протинички

резултат
Rank
Шахит Призрени −60 kg  Асланасвили (GRE)

L 1–3 PP
 Мостафа-Џокар (IRI)

L 0–3 PO
3 Не се квалификувал за следната фаза 17

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „iaaf.org – Top Lists“. IAAF. Посетено на June 4, 2011.
 2. „IAAF Games of the XXX Olympiad – Athens 2004 Entry Standards“. IAAF. Посетено на 4 June 2011.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]