Прејди на содржината

Албанија во 1944 година

Од Википедија — слободната енциклопедија
Албанија во 1944 година
Знаме на Албанија
Години : 1941 1942 1943 1944 1945 1946 1947
Векови: 19 век · 20 век · 21 век
Децении: 1910-ти 1920-ти 1930-ти 1940-ти 1950-ти 1960-ти 1970-ти
Години: 1941 1942 1943 1944 1945 1946 1947

Следниве ги наведуваат настаните што се случиле во текот на 1944 година во Народна Република Албанија.

Актуелни државници[уреди | уреди извор]

 • Претседател: Мехди Фрашери, претседателот на Високиот совет (до 28 ноември), Омер Нишани, претседател на Президиумот (почнувајќи од 26 мај)
 • Премиер: Реџеп Беј Митровица (до 18 јули), Фикри Дине (18 јули - 29 август), Ибрахим Бичакчиу (29 август - 28 ноември), Енвер Хоџа (почнува 22 октомври)

Настани[уреди | уреди извор]

Јануари
 • Националното ослободително движење, снабдено со британско оружје, ја презело контролата врз јужна Албанија.[1]
Мај
 • Комунистите се состанале за да организираат албанска влада и го назначија Хоџа за претседател на извршниот комитет и врховен командант на Националното ослободително движење.[2]
Октомври
 • Комунистите формирале привремена влада со Хоџа како премиер.[1]
Ноември
 • Комунистите влегоа во главниот град по германското повлекување. [2]
 • Комунистичката привремена влада усвоила закони со кои се дозволува државно регулирање на трговските претпријатија, надворешната и домашната трговија.[1]

Раѓања[уреди | уреди извор]

 • 12 јануари - Фатос Конголи, писател
 • 17 август - Реџеп Мејдани, политичар, поранешен претседател на Албанија
 • 6 септември - Скендер Хика, фудбалер
 • 15 октомври - Сали Бериша, кардиолог и политичар, поранешен претседател и премиер на Албанија

Починати[уреди | уреди извор]

 • 23 јануари - Рауф Фицо, дипломат и политичар
 • Февруари - Фуат Дибра, политичар
 • 1 февруари - Васил Шанто, еден од основачите на Албанската комунистичка партија
 • 5 март - Исмаил Ндроќи, политичар и филозоф
 • 7 август - Скендер Мучо, адвокат и водач на Бали Комбетар
 • Септември - Лазар Фундо, комунист, подоцна социјалдемократски новинар и писател

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 „Albania:Chronology of Important Events“. countrystudies.us. Country Studies. Посетено на 20 декември 2021.
 2. 2,0 2,1 Albania timeline BBC, A chronology of key events: 1944, news.bbc.co.uk