Алатау, Казахстан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Алатау
Алатау is located in Казахстан
Алатау
Алатау
Местоположба во Казахстан
Координати: 43°21′27″N 77°8′40″E / 43.35750° N; 77.14444° E / 43.35750; 77.14444
Земја Казахстан
ПокраинаПокраина Алмати
Часовен појасОмско време (UTC+6)

Алатау е град во покраината Алмати во југоисточен Казахстан, на 15 км од Алма Ата.

Градот е познат по институтот по физика и пом тоа што во него има нуклеарен реактор и забрзувач на честички.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]