Алан Едвал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алан Едвал

 Јохан Алан Едвал (25 август 1924-7 февруари 1997) бил шведски глумец, режисер, автор, композитор и пејач, најпознат надвор од Шведска по малите улоги што ги играл во некои од филмовите на Ингмар Бергман, како што биле Фани и Александар(1982). Тој ја пронајдол својата најголема публика во скандинавските земји за играње драги ликови во неколку филмски и ТВ адаптации на детските приказни на Астрид Линдгрен. Тој присуствувал на Кралската академија за драмска обука во Стокхолм од 1949 до 1952 година. Во текот на својата долга кариера се појавил во преку 400 дела. На 10-тото доделување на наградите Гулдбаге во 1974 година, тој ја освоил наградата за најдобар глумец за неговата улога во Емил и прасето.

Неговиот филм „Аке и неговиот свет“ од 1984 година бил вклучен на 14. Меѓународен филмски фестивал во Москва.

Во своите песни кои сам ги напишал, тој често ги напаѓал неправдите на општеството. Музиката била слична на народната музика која често користел виолина и хармоника. Тој постхумно освоил шведско Греми во 2006 година.

Едвол, исто така, поседувал театар, Театар Брунсгатан Фјра во Стокхолм, кој го купил во 1986 година и го оперирал до неговата смрт во 1997 година од рак на простата(сега го управувала ќерката на Кристина Лугн, Мартина Монтелиус). Тој бил татко на фотографот Матијас Едвал и сценскиот режисер, глумец и музичар Манс Едвал (1960–2016). Глумечкиот колега Ерланд Џозефсон напиша за него во Експресен по неговата смрт: „Беше чуден. Но, по ѓаволите, тој успеа да биде чуден на универзален начин!“

Делумна филмографија[уреди | уреди извор]

 • Патување до тебе (1953) - Композитор (невидено)
 • „Бог Отецот и Татар“ (1954) - Нејтан
 • Танц на рози (1954) - Олсон, новинар (невидено)
 • Диви птици (1955) - Фиорентино
 • Девојки без соби (1956) - Мажот на Ула (непознато)
 • Нема утре (1957) - поет
 • Возач (1958) - Скитник
 • Рагар! (1959) - Наратор (глас)
 • Богородица пролет (1960) - Просјак
 • Коцките се фрлаат (1960) - Даг Серен
 • На страста на срцето (1960) - Мијалник
 • Ден на свадбата (1960) - Викар
 • Окото на Ѓаволот (1960) - Демонот на увото
 • На клупа во парк (1960) - Човек во ресторан
 • Прекрасна е летна ноќ '(1961) - Скитникот
 • Бриген Три лилјани (1961) - Сајмон Токинг
 • Кратко е лето (1962) - Доктор
 • Зимска светлина (1963) - Алгот Фровик
 • Сите овие жени (1964) - Џилкер
 • 4x4 (1965) - Стражата на железницата (сегмент „Остани во блато“)
 • Мојот дом е Копакабана (1965) - Наратор (глас)
 • Фестивалската сала (1965) - Лунд - доктор
 • Дрвено палто (1966) - Фалк
 • Еве ти го животот (1966) - август
 • Убиецот - сосема обична личност (1967) - Вилхелмсон
 • Луѓето се среќаваат и во срцето се крева слатка музика (1967) - Наратор (глас)
 • Ериксон (1969) - Ериксон - Работник во работилница
 • Книжарецот кој престана да се капе (1969) - Џејкоб
 • Ние сме сите демони (1969) - Тор, болниот морнар
 • Министерот (1970) - Линдбаум
 • Емигрантите (1971) - Дањел
 • Емил во Лонеберга (1971) - Антон - таткото на Емил
 • Новата земја (1972) - Данџел
 • Нови прегратки од Емил во Лонеберга (1972) - Антон - таткото на Емил
 • Емил и свинско зглоб (1973) - Антон
 • Елвис! Елвис! (1976) - Дедото на Елвис
 • Игри на љубовта и осаменоста (1977) - Маркел
 • Понеделници со Фани (1977) - Возач
 • Браќата Лавовско срце (1977) - Матијас
 • Да се ​​биде милионер (1980) - канцелар Алан Персон
 • Шведска за Швеѓаните (1980) - Доктор Карл Ото
 • Мадикен на Јунибакен (1980) - Господин Нилсон
 • СОПОР( 1981) - Торбјорн Фелдин
 • Тупен (1981) - Торсон, рецепционер
 • Расмус во етерот (1981) - Оскар
 • Фани и Александар (1982) - Оскар Екдал - Екдахлска куќа
 • Лимпан ( 1983) - Стур Чарлс 'Лимпан' Линдберг
 • П и Б (1983) - Јозеф 'Ставрос' Бендел
 • Аке и неговиот свет (1984) - Главен Годеман
 • Ронија, ќерката на арамијата (1984) - Скале-Пер
 • Жртвувањето '(1986) - От
 • Меларпиратер (1987) - Франс и Флинта
 • Патување до Мелонија (1989) - Просперо (глас)

Дискографија[уреди | уреди извор]

 • 1979: Грубо натопи
 • 1981: Копче за патување
 • 1982: Лелека
 • 1982: Рими за нив и за нас
 • 1984: келнерство
 • 1991: Мешавина на Едвол
 • 2002: Малиот поток - најдоброто на Алан
 • 2005: Афтонро
 • 2005: Сите песни на Алан
 • 2005: Најдоброто од сите

Библиографија[уреди | уреди извор]

 • Протокол (1954, роман)
 • Слатка локација (1967, роман)
 • Ангели (1974, роман)
 • Лимпан (1977, роман)
 • Помеѓу животот и смртта (1993, драми)

Белешки[уреди | уреди извор]

 • „Allan Edwall“ (Swedish). Swedish Film Institute. Посетено на 28 February 2010.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]