Алан Гатагов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Алан Гатагов
Alan Gatagov 2011 Dynamo.jpg
Лични податоци
Полно име Алан Маратович Гатагов
Роден на јануари 23 1991 (1991-01-23) (31 г.)
Роден во Владикавказ, СССР
Висина 1.84
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб ФК Локомотив Москва
Број 99
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2008- ФК Локомотив Москва (р) 36 (7)
2009– ФК Локомотив Москва 48 (4)
2012– ФК Том Томск (п) 5 (1)
Репрезентација
2009– Русија U-21 13 (7)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 22 јули 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 22 јули 2012

Алан Гатагов (руски: Алан Маратович Гатагов, роден на 21 јануари 1991 во Владикавказ) — руски фудбалер кој во моментот настапува за екипата на ФК Локомотив Москва.

Гатагов својата професионална кариера ја започнал во 2008 година како играч на ФК Локомотив Москва.