Алава (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Алава (провинција))
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Алава
Álava
Araba
Покраина
Историска територија Алава1
Знаме на Алава
Знаме
Грб на Алава
Грб
Alava in Spain.svg
Држава  Шпанија
Автономна заедница  Баскија
Главен град Виторија-Гастеиц
Управа
 • Заменик генерал Хавиер де Андрес (Народна партија)
Површина
 • Вкупна 2.963 km2 (1.144 sq mi)
Население (2011)
 • Вкупно 322.557
 • Густина 110/km2 (280/sq mi)
 • Рангирана 41
 • Процент 0.68%
Службени јазици шпански и баскиски
Парламент Кортес Генералес
Конгресни места 4
Сенатски места 4
Хунтас Генералес де Алава 51
Мреж. место Diputación Foral de Álava
1.^ Целосни официјални имиња: Arabako Lurralde Historikoa / Territorio Histórico de Álava

Алава (шпански: Álava; баскиски: Araba), службено Араба/Алава,[1]покраина и историска територија во Баскија, Шпанија. Главен град на покраината е Виторија-Гастеиц, која исто така е главен град на автономната заедница. Се граничи со баскиските покраини Бискај и Гипуцкоа на север, заедницата Ла Риоха на југ, покраината Бургос (во заедницата Кастиља и Леон) на запад и заедницата Навара на исток. Енклавата Тревињо е дел од покраината Бургос, не Алава.

Покраината претставува најголема од трите покраини во автономната заедница Баскија, но најмалку населена со 322.557 лица (2012).

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]