Актош Дере

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Актош Дере
ЗемјаМакедонија Македонија
Слив
Главен изворПлачковица
УстиеБрегалница

Актош Деререка во Источна Македонија и лева притока на Брегалница.

Течение[уреди | уреди извор]

Реката извира во северозападниот дел на планината Плачковица. Нејзиното течение е источно од градот Штип, во областа Јуруклак. Се влева во Брегалница од нејзината лева страна.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија. Скопје: Геомап. стр. 8. ISBN 978-9989-2117-6-8.