Активиран комплекс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Во хемијата активираниот комплекс е транзициона структура во хемиска реакција која резултира од доближување едни до други при што доаѓа до распределба на хемиски врски. Целта е да се одбегне судирот а не да се доведе до него.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Хемија

Катализа

Физичка хемија