Прејди на содржината

Аксентиј Витиниски

Од Википедија — слободната енциклопедија

Аксентиј Витиниски е христијански светец од 5 век.

Бил мошне угледен властелин во Цариград меѓу властелините и дворјаните на царот Теодосиј II. Според христијанското верување Авксентиј се замонашил и уште малку времe престојувал во Цариград и се населил во една “Авксентиева Гора” каде излекувал голем број на луѓе. Кога и да го молелe некого да исцели, тој се бранел со зборовите: “И јас сум грешен човек!”

Аксентиј Витиниски учествувал на Вселенски собор во Халкидон и силно го штител православието од евтихиевата и несториевата ерес. Починал во 470 година[1].

Православната црква неговиот ден го чествува на 14 февруари.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Охридски пролог“ стр. 63