Прејди на содржината

Акротири

Од Википедија — слободната енциклопедија

Акротири (грчки: Ακρωτήρι) била населба во кикладско бронзено време на вулканскиот грчки остров Санторини (Тера).

Населбата била уништена во ерупцијата на вулкан некаде во 16 век п.н.е.[1] и закопана во вулканска пепел, со што биле зачувани остатоци од фини фрески и многу предмети и уметнички дела. Населбата е предложена како можна инспирација за приказната на Платон за Атлантида. Акротири се истражува од 1967 година.

Поглед на ископувањето
  1. Pearson, Charlotte; Brewer, Peter; Brown, David; Heaton, Timothy; Hodgkins, Gregory; Jull, Timothy; Lange, Todd; Salzer, Matthew (2018). „Annual radiocarbon record indicates 16th century BCE date for the Thera eruption“. Science Advances. 4 (8): eaar8241. doi:10.1126/sciadv.aar8241. PMC 6093623. PMID 30116779.

Литература

[уреди | уреди извор]
  • Doumas, Christos G. (1983). Thera, Pompeii of the Ancient Aegean: Excavations at Akrotiri 1967-1979. London: Thames and Hudson.
  • Morgan, Lyvia (1988). The miniature wall paintings of Thera : a study in Aegean culture and iconography. New York: Cambridge University Press. ISBN 0521247276.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]