Акош Бужаки

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Акош Бужаки (роден на 7 мај 1982 година) е пензиониран унгарски фудбалер кој играл како играч од средниот ред . Роден бил во Будимпешта. Играл за МТК Будимпешта и Ференцварош, Порто, Квинс Парк Ренџерс, Плимут Аргол, Портсмут и Барнсли . Бужаки е дел од националниот тим на Унгарија, за кој дебитирал во 2005 година.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Рани години[уреди | уреди извор]

Бужаки почнал да игра фудбал на возраст од четири години кога играл со својот татко, што довело до можност да се приклучи на младинскиот тим на ФК Грунд во 1986 година, кога Бужаки имал шест години. Неговиот импресивен талент му овозможил да му се придружи на неговиот прв клуб МТК Будимпешта . Во тоа време, под водство на менаџерот Хенк тен Кате , МТК почнал да им дава можност на младите да играат во првиот тим, а меѓу оние кои добиле шанса да импресионираат бил Бужаки, со што дебитирал во Лигата на шампионите во вториот круг. Бужаки го направил своето деби на лигата на 3 октомври 1999 година во натпревар против Халадас , а на 22 април 2000 година, Бужаки го постигнал својот прв гол. Во 2000, тој го освоил унгарскиот куп со МТК. Бужаки станал редовнен во МТК Будимпешта.

Портсмут[уреди | уреди извор]

На 27 септември било објавено дека Бужаки бил на судење со Портсмут [1] а на 1 октомври 2012 година Бужаки се согласи со условите за едномесечен договор со премиерлигашот. [2] Тој го направил своето деби, доаѓајќи како замена на 6 октомври 2012 година. Тој направил шест настапи за клубот пред да замине за Барнсли како позајмица. [3] Во јануари 2013 година, тој го напуштил Портсмут како слободен агент да живее во својата татковина, додека се опоравувал од операција на колено. Администраторот на Портсмут, Гај Вајтингем, тврдел дека Бужаки побарал да го напушти клубот откако бил заменет од првиот тим. [4]

Ференцварош[уреди | уреди извор]

На 11 септември 2013 година, Бужаки се вратил во Унгарија за да потпише за Ференцварош . [5] Тој го објави своето пензионирање од професионален фудбал на 13 октомври 2015 година поради проблеми со повредите. [6]

Меѓународна кариера[уреди | уреди извор]

Бужаки ја претставувал Унгарија,[7] Тој го постигна својот прв меѓународен гол на 21-ви ноември 2007 година во квалификациите за Еуро 2008 против европските шампиони Грција.

Статистика за кариера[уреди | уреди извор]

Меѓународен[уреди | уреди извор]

Од 14 ноември 2008 година
Тим Години Пријатели Меѓународен

Конкуренција
Вкупно
App Добиено App Добиено App Добиено
Унгарија 2008 година 2 0 2 - 4 0
2007 година 2 0 4 1 6 1
2006 година 0 0 - - 0 0
2005 година - - 3 0 3 0
Вкупно 4 0 9 1 13 1

Меѓународни цели[уреди | уреди извор]

# Датум Место Противник Оценка Резултат Конкуренција
1. 21 ноември 2007 година Будимпешта, Унгарија   Грција 1-2 Загуба УЕФА Еуро 2008 квалификации.
2. 14 октомври 2009 година Копенхаген, Данска   Данска 0-1 Победа ФИФА Светско Првенство 2010 квалификации.

Почести[уреди | уреди извор]

Клуб[уреди | уреди извор]

МТК Унгарија
 • Унгарски куп : 2000
 • Унгарска лига : второпласирани 2000
ФК Порто
Квинс Парк Ренџерс

Индивидуално[уреди | уреди извор]

 • Млади унгарски играч на годината: 2003
 • Играч на месецот во шампионатот: јануари 2007 година

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Hungary midfielder Akos Buzsaky is training at League One side Portsmouth“, Sky Sports, 27 септември 2012 (посет. 23 ноември 2012 г).
 2. Pompey sign Buzsaky“, Portsmouth News, 1 октомври 2012 (посет. 23 ноември 2012 г).
 3. Barnsley have agreed a deal for Portsmouth midfielder Akos Buzsaky“, Sky Sports, 21 ноември 2012 (посет. 23 ноември 2012 г).
 4. Whittingham: Buzsaky wanted out after first-team snub“, Portsmouth News, 23 ноември 2012 (посет. 23 ноември 2012 г).
 5. Buzsáky Ákos to sign“, 11 септември 2013 (посет. 7 август 2016 г).
 6. FTC: "Szerettem volna, de eljött az idő. Már nem lehet folytatni"“, 13 октомври 2015 (посет. 7 август 2016 г). (на Hungarian)
 7. „Buzsáky Ákos (magyar) részletes adatlapja“ (Hungarian). Hivatásos Labdarúgók Szervezete. конс. 21 May 2013. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]