Акла

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Акла во религијата на Инките биле невини девојки кои биле избирани да ги чуваат светите огнови на богот Инти. Понекогаш тие биле жртвувани поради религиозни причини. Покрај религиозните должности, тие понекогаш го придружувале и императорот.

Поврзано[уреди | уреди извор]