Акира Мијаваки

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фотографија од Акира Мијаваки

Акира Мијаваки (јапонски: 宮脇 昭, Miyawaki Akira, р. 29 јануари 1928 г. во Окајама, Јапонија) е јапонски ботаничар и експерт за растителна екологија.[1] Тој е посветен на семе и истражување на природните шуми. Активно се залага на глобално ниво за обновување на природната вегетација на деградирана земја. Од 1993 година, тој е редовен професор во пензија Јокохамскиот национален универзитет[2] и доживотен почесен директор на Јапонскиот центар за меѓународно проучување на екологијата.[3] Мијаваки ја доби наградата „Сина планета“ во 2006 година.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Professor (Dr) Akira Miyawaki & Afforestation Activities | Crowd Foresting“. www.crowdforesting.org. Посетено на 2020-07-04.
  2. „Professor Akira Miyawaki will speak at CU on the healing power of forests“. Campbellsville University (англиски). 2013-11-11. Посетено на 2020-07-04.
  3. „IGES-JAPANESE CENTER FOR INTERNATIONAL STUDIES IN ECOLOGY [IGES-JISE]“. jise.jp. Посетено на 2020-07-04.
  4. „The Laureates 2006 | Blue Planet Prize“. The Asahi Glass Foundation (англиски). Посетено на 2020-07-04.