Акико Јосано

Од Википедија — слободната енциклопедија
Акико Јосано

Акико Јосано (与 謝 野 晶 子, Yosano Akiko; (7 декември 1878 - 29 мај 1942) — псевдоним на јапонска авторка, поетеса, феминистка и социјална реформаторка во доцниот период меиѓи, периодите таишо и шова.[1] Нејзиното родено име било Шо Хо (鳳 志 や う, Ho Sho).[2] Таа е една од најконтроверзните поетеси на посткласична Јапонија.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Beichman, Janine. (2002). Embracing the firebird : Yosano Akiko and the birth of the female voice in modern Japanese poetry. Honolulu: University of Hawaiʻi Press. ISBN 0-585-46342-5. OCLC 52832053.
  2. Henshall, Kenneth G. Historical dictionary of Japan to 1945. Lanham. ISBN 978-0-8108-7872-3. OCLC 863673451.
  3. Yosano, Akiko, 1878-1942. (1996). River of stars : selected poems of Yosano Akiko. Hamill, Sam., Gibson, Keiko Matsui. (1 ed. изд.). Boston, Mass.: Shambhala Publications. ISBN 978-0-8348-2933-6. OCLC 648339786.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link) CS1-одржување: излишен текст (link)