Прејди на содржината

Ака (планина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ака
Áhkká
Поглед на Ака од езерото Акајауре
Највисока точка
Надм. вис.2,016 м
Истакнатост1,105 м
Координати67°35′N 17°29′E / 67.583° СГШ; 17.483° ИГД / 67.583; 17.483 (Стуртропен) 
Име
Преводбаба
Географија
Ака
Áhkká на карта

Карта

МестоЛапонија
Матичен венецСкандинавски Планини

Ака (лулолапонски: Áhkká = „баба“, шведски облик: Akka) е планински масив во југозападниот агол на националниот парк Стура Шефалет во северна Шведска.

Масивот има единаесет поединечни врва, од кои највисок е Стуртопен (2.016 м), и со тоа осми по висина во Шведска. Најкарактеристична одлика на планината е вертикалниот спуст од 1.563 м, од највисокиот врв до езерото Акајауре во долината Руотесваге (надм. вис. 453 м). Ова е највисокиот вертикален спуст во Шведска. Бидејќи водостојот на езерото под планината зависи од локалната хидроелектрана, површината може да се спушти до 423 м, што значи дека тогаш спустот изнесува 1.593 м. Планината има импресивен изглед поради големите разлики во висината, изолираноста и компактноста на масивот, и затоа го носи прекарот „Кралицата на Лапонија“. Според лапонските преданија, ова е света планина и предизвикува стравопочит и чувство на таинственост кај присутните[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]