Акациј Цариградски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Акакиј Константинополски
Πατριάρχης Ακάκιος
Вселенски патријарх
Црква Константинополска црква
Ракоположен 471
Службата завршила 488
Претходник Генадиј I
Наследник Фравита
Лични податоци
Занимање Патријарх на Константинопол

Акациј Цариградски (починал во 489 година) — Вселенски патријарх во периодот од 471 до 488 година.

Наводи[уреди | уреди извор]