Акала-лапонски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Акала самиски јазик)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Акала-лапонски јазик
Зборуван во: Русија 
Регион: полуостров Кола
Исчезнување: 29 декември 2003
Јазично семејство: уралски
 угрофински
  фино-пермски
   фино-волшки
    фино-лапски
     Лапонски
      Акала-лапонски јазик 
Писмо: Акала-лапонска азбука
Јазични кодови
ISO 639-1: нема
ISO 639-2: smi
ISO 639-3: sia

Акала-лапонски јазикмртов јазик од групата на лапонски јазици од угрофинското семејство. Јазикот се зборувал на полуостровот Кола во Русија. Јазикот се сметал за дијалект на килдинскиот лапонски, но денес, постхумно е окарактеризиран како посебен јазик и јазик сличен на сколтскиот лапонски. Јазикот исчезнал со смртта на последниот човек што го зборувал јазикот, тоа била Марја Сергина и умрела на 29 декември 2003 година.