Акакиј Константинополски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Акакиј Константинополски
Πατριάρχης Ακάκιος
Патријарх на Константинопол
Црква Константинополска црква
Од 471
До 488
Претходник Генадиј I
Наследник Фравита
Лични податоци
Занимање Патријарх на Константинопол

Акакиј Константинополски (починал во 489 година) бил Патријарх на Константинопол во периодот од 471 до 488 година.

Наводи[уреди | уреди извор]