Академско рангирање на универзитетите во светот

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Академско рангирање на универзитетите во светот (англиски: Academic Ranking of World Universities - ARWU), позната и како Шангајска листа, е публикација од Шангајскиот универзитет во Цао Тун во која се врши рангирање на универзитетите на светско ниво.[1] Рангирањето започнало да се врши од 2003 година и секоја година се објавува нова листа. Од 2009 почнало да се публикува рангирањето. [2]

Шангајската листа е една од најважните и најупотребуваните рангирања на универзитетите во светот, поради својата објективна и конзистентна методологија. Сепак, во исто време, листата била и критикувана поради тоа што поголем акцент става на природните науки за сметка на општествените и хуманистичките науки.[3]

Методологија[уреди | уреди извор]

Листата споредува 1.200 високообразовни институции ширум светот според шест критериуми. Критериумите за повисок ранг се: број на добитници на Нобелова награда[4] и Филдсов медал меѓу поранешните студенти (10%), Нобелова награда и Филдсов медал во персоналот на универзитетот (20%), високо цитирани истражувачи во 21 категорија (20%), трудови објавени во списанија и (20%), Индекс на научни цитати и Индекс на цитати од општествени науки (20%) и придонес по глава на академци (од наведените индикатори) на институцијата (10%). Методологијата ја воспоставиле од Лиу и Ченг. [5] Тие навеле дека основна идеја за рангирањето било да се премости јазот меѓу кинеските и светски познатите универзитети, особено во академскиот и научниот придонес. [6]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Shanghai Jiao Tong University (2007). „Academic Ranking of World Universities“. Graduate School of Education, Shanghai Jiao Tong University. Посетено на 19. 2. 2008. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  2. 'ARWU : About ARWU'. Архивирано од изворникот на 30. 01. 2013. Посетено на 24. 01. 2012. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |archive-date= (help)
  3. Zirulnick, Ariel. „New world university ranking puts Harvard back on top“. The Christian Science Monitor.
  4. info@fakulteti.mk, Fakulteti mk-. „Шангајска листа: Харвард 18-та година најдобар, македонските универзитети не се меѓу првите 1.000“. fakulteti.mk. Посетено на 2022-04-14.
  5. N.C. Liu and Y Cheng 2005 “Academic ranking of world universities – methodologies and problems” Архивски примерок на Семрежниот архив (англиски) , Higher Education in Europe, Vol. 30, No 2., and earlier in the proceedings of Meeting of the International Rankings Expert Group 2004.
  6. N.C. Liu and Y Cheng 2008 “Academic ranking of world universities: FAQ”, retrieved Jun 2009