Академски театар во Тула

Од Википедија — слободната енциклопедија

Академски театар во Тула е театар кој се наоѓа во Тула, Русија. Тој работи на изведување на претстави. Овој театар е основан во 1777 година [1] и работи на својата денешна локација од 1970 година. Академскиот театар Тула се позиционира како традиционален драмски театар кој изведува претстави на класично наследство.

Академскиот театар во Тула

Во 1989 година Александар Попов станал директор на овој театар и неговата работа траела повеќе од дваесет години, сè додека не починал во 2011 година. Најсјајните ѕвезди на театарот биле Софија Сотничевскаја, Борис Заволокин, Олга Красикова, Виталиј Базин, Евгенија Пчелкина и Наталија Савченко.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „История“. Архивирано од изворникот на 2020-07-14. Посетено на 2021-02-07.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]