Академска црква во Вислица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Академска црква во Вислица
Bazylika kolegiacka Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Wiślicy
Wislica Basilica 20060325 1125.jpg
Основни податоци
МестоВислица, Полска
ПрипадностРимокатоличка црква
Статусактивна

Академска црква во Вислица (полски: Bazylika kolegiacka Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Wiślicy) е црква која се наоѓа во Вислица, Полска. Христијанскиот храм е изграден во готска архитектура во 1350 година, во времето на кралот Касимир III од Полска.[1] Таа била изградена врз темелите на две рани цркви, од кои останала само криптата.[2] Од 8 септември 2005 година била редизајнирана како базилика.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]