Академија за новинарски менаџмент

Од Википедија — слободната енциклопедија

Академија за новинарски менаџмент

Академија за новинарски менаџмент  
AMJ cover 2012.jpg
Поранешен називАкадемија на новинарски менаџмент
Скратен наслов (ISO)Акад. Манаг. J.
ДисциплинаМенаџмент
Јазиканглиски
УредникЏејсон Д. Шау
Издавање
Издавач
Менаџмент академија (Соединетите Американски држави)
Историја1958–present
Честотадвомесечен
Фактор на влијание7.417 (2016)
Заведување
ISSN0001-4273 (печатено)
1948-0989 (семрежно)
LCCN58003817
OCLC803928135
Врски

Академијата за новинарски менаџмент е рецензиран академски весник кој ги опфаќа сите аспекти на управувањето. Таа е објавена од Академијата за менаџмент и е основана во 1958 година како Академија за новинарски менаџмент, а сегашното име го доби во 1963 година[1] Според "Journal Citation Reports,. списанието има влијателен фактор од 2016 година 7,417. Во 2012 година, списанието беше наведено како еден од најдобрите 10 прекршители во практиката наречена „ влијателен фактор “, при што издавачите манипулираат со нивните фактори на влијание за вештачки да ја зајакнат нивната академска репутација. [2] Исто така e на списокот на Фајненшл тајмс со 45 списанија што се користат за рангирање на деловни училишта[3] и е едно од четирите списанија за општо управување што Универзитетот во Тексас Далас ги користи за рангирање на истражувачката продуктивност на универзитетите.[4]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. „Academy of Management Journal“. Library of Congress Catalog. Library of Congress. Посетено на 2014-05-01.
  2. Wilhite, A. W.; Fong, E. A. (2012). „Coercive Citation in Academic Publishing“. Science. 335 (6068): 542–543. doi:10.1126/science.1212540. PMID 22301307.
  3. „45 Journals used in FT Research Rank“. Financial Times. 2012-02-22. Посетено на 2013-03-10.
  4. „Rankings by Journal - Naveen Jindal School of Management - The University of Texas at Dallas“. Jindal.utdallas.edu. Посетено на 2013-03-10.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Официјална вебстрана