Академија Наук

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Академија Наук
Академия Наук
Akademia nauk.jpg
Калдерата на Академија Наук со вулканот Кармски на преден план.
Највисока точка
Надм. вис.1180 м [1]
Координати53°58′ СГШ; 159°27′ ИГД / 53.96° СГШ; 159.45° ИГД / 53.96; 159.45Координати: 53°58′ СГШ; 159°27′ ИГД / 53.96° СГШ; 159.45° ИГД / 53.96; 159.45[1]
Географија
МестоКамчатка, Русија
Геологија
Старост на карпата12
Видкалдера / стратовулкани
Последен избувјануари 1996 г.[1]

Местоположба на Академија Наук на полуостровот Камчатка во рамките на источна Русија

Академија Наук (руски: Академия Наук) — вулкан во јужниот дел на полуостровот Камчатка на Далечниот Исток на Русија. Има две позначајни калдери: Однобоки (5 × 4 км) и Академија Наук (3 × 5 км). Второспоменатата е исполнета со Каримското Езеро.

Вулканот е наречен во чест на Руската (тогаш Советска) академија на науките. Последниот избув на Академија Наук се случил во јануари 1996 г.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „Академија Наук“. Глобална програма за вулканизмот. Смитсонова установа. конс. 5 март 2010.  (англиски)
  2. „Global Volcanism Program | Akademia Nauk“. volcano.si.edu. конс. 11 декември 2018. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]