Академија Домус

Од Википедија — слободната енциклопедија
Академија Домус
Логото на Академија Домус
domusacademy.com

Академија Домус е приватно училиште за дизајн во Милано, Италија. Тој нуди постдипломски и професионални курсеви за мода, индустриски дизајн[1]:132 и управување со дизајнот.[2]

Домус Академијата е основана во 1982 година од семејството Мацоки, сопственици на, која ги издавала списанијата и Кватроруоте . Марија Грација Мацоки била претседател на училиштето. Џанфранко Фере бил во персоналот од 1983 до 1989 година, и Андреа Бранци била културна директорка во првите десет години. Во 2009 година училиштето го купил Лауреат Едукација од Балтимор, Мериленд за околу десет милиони евра.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ikujiro Nonaka, Toshihiro Nishiguchi (2000). Knowledge Emergence: Social, Technical, and Evolutionary Dimensions of Knowledge Creation. Oxford: Oxford University Press; ISBN 9780198029991.
  2. Istituzioni autorizzate a rilasciare titoli di Alta Formazione Artistica, Musicale e Coreutica (art. 11 DPR 8.7.2005, n. 212) (in Italian). Ministero dell'Istruzione, dell'Università e della Ricerca: Alta Formazione Artistica, Musicale e Coreutica. Archived 18 December 2018.
  3. Marta Casadei (23 November 2017). Moda, arte&design: a Milano il maxi-polo delle scuole (in Italian). Il Sole 24 Ore. Accessed May 2018.