Академијата за ликовни уметности, Минхен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Панорамски поглед на зградата на Академијата за ликовни уметности во 1886 година.

Академијата за ликовни уметности, Минхен ( германски: Akademie der Bildenden Künste München , исто така познат како Минхенска академија ) е една од најстарите и најзначајните уметнички академии во Германија. Се наоѓа во округот Максворштат во Минхен, во Баварија, Германија .

Историја[уреди | уреди извор]

Историјата на академијата се одвиваla во 18 век, пред 1770 година од страна на изборникот Максимилијан III. Јосиф, таканаречената "цртачка школа", која веќе го носeла името "академија" во нејзиното име ("Zeichnungs Schule соодветна Малер и Билхауер академија").

Деконструктивистичка експанзија, дизајнирана од Coop Himmelb (l) au (2005).

Академијата за ликовни уметности била засилена во 1808 година од кралот Максимилијан I Јосиф од Баварија како Кралска академија за ликовни уметности .

Школата во Минхен се однесувала на група сликари кои работеле во Минхен или биле обучени на Академијата во периодот од 1850 до 1918 година. Сликите се карактеризираат со натуралистички стил и темно chiaroscuro . Типични сликарски предмети вклучуваат пејзаж, портрети, жанр, мртва природа и историја.

Од 1900 до 1918 година директор на академијата бил Фердинанд Фреихер фон Милер . Во 1946 година, Кралската академија за ликовни уметности била споена со Факултетот за уметности и занаети и Школата за применети уметности . Во 1953 година, нејзиното име било сменето со актуелната Академија за ликовни уметности.

Згради[уреди | уреди извор]

Големиот комплекс за ренесансен стил на ренесансниот стил од 19 век, дизајниран од Готфрид Нерутхер, беше завршен во 1886 година. Оттогаш се наоѓа во Академијата.

Новата деконструктивистичка стилска експанзија, дизајнирана од архитектонската фирма Coop Himmelb (l) au како продолжение од оригиналната зграда, беше завршена во 2005 година.[1]

AkademieGalerie ( галерија на академијата ) се наоѓа во блиската метро станица Universität . Од 1989 година учениците можеа да покажат уметнички дела, посебно креирани за оваа локација.[2]

Настава[уреди | уреди извор]

Студијата на Академијата е организирана во класни асоцијации. Генерално, Академијата располага со дваесет и три класи, предводени од професори, кои секој застапуваат индивидуален пристап кон современата ликовна уметност. Овие часови се надополнети со дваесет студиски работилници и библиотека, како и семинари и предавања по уметничка наука, филозофија и дидактика.[3]

Следниве студиски програми се нудат:

 • Слободна уметност (диплома)
 • Уметност образование (државен испит и магистрирал)
 • Внатрешна архитектура (диплома и магистрирал)
 • Архитектура (магистрирал)
 • Уметничка терапија (магистрирал)

Луѓе[уреди | уреди извор]

Значајни професори[уреди | уреди извор]

 • Лоренс Алма-Тадема
 • Херман Аншутц
 • Антон Ажбе (1884-1885)
 • Николаус Гиза
 • Питер фон Корнелиус
 • Res Ingold
 • Макс Клингер
 • Франц фон Ленбах
 • Волтер Маурер (1990-2000)
 • Робин Пејџ (1981 - 1998)
 • Едуардо Паолоци (1981-1989)
 • Шон Скали
 • Јакоб Унгер (1890-1920)
 • Герд Победник (роден 1936)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Bachmann, Wolfgang. „Erweiterung der Kunstakademie“ (PDF).
 2. „Akademie der Bildenden Künste München - AkademieGalerie“. www.adbk.de (германски). Посетено на 2018-08-20.
 3. „Informationen zum Studium“. Akademie der Bildenden Künste München.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]