Ејлана Фрејзер

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Аилане Фрејзер)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ејлана Маргарет Фрејзер (англиски: Ailana Fraser) е канадска математичарка, професор по математика на Универзитетот во Британска Колумбија. Таа е позната по нејзината работа во геометриската анализа и теоријата на минимални површини.

Родена во Торонто, Онтарио, Фрејзер ги завршила докторските студии на Универзитетот Стенфорд, примајќи го својот докторат во 1998 година, под надзор на Ричард Шоен. По пост-докторските студии на Институтот Кјурант на Универзитетот во Њујорк, таа предавала на Универзитетот Браун пред да се пресели на УБЦ (Универзитетот во Британска Колумбија).

Таа ја освоила наградата Кригер-Нелсон од Канадското математичко друштво во 2012 година, а во 2012 година, исто така, станала и соработник на Американското математичко друштво.